יצחק שמיר

ראש הממשלה ה-7 של מדינת ישראל

"מחויבותי לציונות לא היתה קריירה. למיטב זכרוני, היא תמיד היתה
חלק מחיי, ולא ניצחון פוליטי, גם לא תבוסה, לא יכלו לשנותה".

בנימין נתניהו

שמיר נרתם למﬠרכה הלאומית לסילוק השלטון הבריטי מן הארץ ולכינון ריבונות יהודית במולדת

שמיר ייצג אותנו בגאון בווﬠידת מדריד

"אזכור אותו תמיר בהערכה – כאדם ישר דרך, נקי כפיים וערכי, וכמנהיג נאמן לעמו שראה במדינת ישראל פיקדון שיש לשמור ﬠליו כﬠל בבת ﬠינו"

בנימין נתניהו

ראש ממשלת ישראל, יו"ר תנועת הליכוד

זמן קצר לאחר שיצחק שמיר ז"ל נבחר לראש ממשלת ישראל הוא נשאל ﬠל ידי פרופ' אלי ויזל מתי הרגיש שחייו היו יותר מלאי ﬠוצמה – כראש ממשלה או כחבר לח"י? ‏שמיר השיב מיד: “בוודאי שבתור איש לח׳׳י… אתה מבין, בכל זאת זה לא אותו הדבר". ‏
במחתרת החל הכל. שמיר ﬠלה ארצה, בחלוף שנתיים הצטרף ‏לאצ"ל ובהמשך ללח"י..כבר אז התבלט בנחישותו הﬠזה וכמסירותו הﬠצומה להגשמת יﬠדי הציונות. תורתו של זאב ז'בוטינסקי כבשה את לבו. הוא הזדהה עם רﬠיונותיו בדבר היותה של הציונות תנועת הצלה לﬠם היהודי שנתון למשיסה בגולה, ובדבר הצורך להקים בארץ ישראל את "קיר הברזל" כמגן בפני עוינות הערבים. ‏שמיר נרתם למﬠרכה הלאומית לסילוק השלטון הבריטי מן הארץ ולכינון ריבונות יהודית במולדת. הוא ראה בהקמת המרינה זכות טבﬠית של ﬠמנו ששואף לחדש את ﬠצמאותו במכורתו ההיסטורית. ‏כמו כן היה זה הכרח קיומי מחמת השואה האיומה שבה הושמד שליש מאומתנו, בכלל זה משפחתו שלו. ימי המחתרת השפיﬠו ﬠל שמיר במישור נוסף.

לפני שבﬠה ﬠשורים הוא היה מיוזמי הקמתה של “תנועת המרי הﬠברי", שאיחדה את ה“הגנה׳׳, אצ׳׳ל ולח“י למאבק משותף בבריטים. רﬠיון האחדות הלאומית המשיר לקנן בנפשו ובתקופת כהונתו בראשות הממשלה הוא פﬠל – פﬠמיים – להקמת ממשלת אחרות שבה ראה מכפיל כוח אמיתי. יצחק שמיר לא תכנן להיות ראש ממשלה, אך משהתמנה לתפקיד בﬠקבות פרישתו של מנחם בגין הוא ﬠשה גדולות ונצורות לביצור ﬠוצמתה של ישראל. שמיד היה מנהיג מפוכח ומציאותי – ﬠר לסכנות ﬠמיד בפני לחצים ובﬠל יכולת לתמרן במצבים מורכבים. שנת 1991 ממחישה זאת יותר מכל – שמיר גילה איפוק טקטי נוכח ירי הטילים של סדאם חוסיין על ישראל במלחמת המפרץ, כדי לאפשר לכוחות הקואליציה להשלים את משימתם.

הוא ייצג אותנו בגאון בווﬠידת מדריד, שבמהלכה הרגיש כי “שורש הסכסוך הוא הסירוב הﬠרבי להכיר בלגיטימיות של מדינת ישראל, וכי השלום יושג רק כתוצאה ממשא ומתן ישיר. הוא פעל לקליטתם בישראל של אלפים מיהודי אתיופיה שהגיﬠו ארצה ב׳׳מבצﬠ שלמה".
יתר ﬠל כן, לשמיר תפקיד מרכזי בﬠליית יהודי ברית המוﬠצות לארץ. מול הממשל האמריקני, הוא ﬠמד צל כך שהﬠולים יגיﬠו לישראל – רק לאחר מכן יבחרו אם כרצונם להמשיך לארץ אחרת. התוצאה של ﬠמידתו ﬠל ﬠיקרון זה הייתה קליטתם המבורכת של מאות אלפי יהודים מברית המוﬠצות לשﬠבר, דבר שחיזק את יסודות המרינה ושתרם רבות להבטיח את ﬠתידה.

ﬠמדתי בקשר הרוק ﬠם יצחק שמיר, ראש הממשלה ושר החוץ, בתקופת כהונתי כשגריר ישראל באו"ם. בהמשך זכיתי לשמש כסגן שר בממשלתו. אזכור אותו תמיר בהערכה – כאדם ישר דרך, נקי כפיים וערכי, וכמנהיג נאמן לעמו שראה במדינת ישראל פיקדון שיש לשמור ﬠליו כﬠל בבת ﬠינו. כר הוא פﬠל, וכך גם הוא ייזכר בתולדות ﬠמנו.

ראש הממשלה יצחק שמיר, שגריר ישראל באו"ם בנימין נתניהו ויועץ התקשורת יוסי אחימאיר מטיילים בסנטרל פארק בניו יורק 1987 (נתי הרניק, לע"מ)

ראש הממשלה יצחק שמיר, שגריר ישראל באו"ם בנימין נתניהו ויועץ התקשורת יוסי אחימאיר מטיילים בסנטרל פארק בניו יורק
1987
(נתי הרניק, לע"מ)

 

טקס חניכת "דרך יצחק שמיר" בירושלים בנוכחות נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש עריית ירושלים ניר ברקת ובנו של יצחק שמיר - ח"כ יאיר שמיר. 2014 (חיים זך, לע"מ)

טקס חניכת "דרך יצחק שמיר" בירושלים בנוכחות נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ובנו של יצחק שמיר – ח"כ יאיר שמיר.
2014
(חיים זך, לע"מ)

האתר הוקם ומופעל בשיתוף המועצה הציבורית להנצחת ראשי ממשלה ונשיאים במשרד ראש הממשלה

Log in with your credentials

Forgot your details?