יצחק שמיר

ראש הממשלה ה-7 של מדינת ישראל

"מחויבותי לציונות לא היתה קריירה. למיטב זכרוני, היא תמיד היתה
חלק מחיי, ולא ניצחון פוליטי, גם לא תבוסה, לא יכלו לשנותה".

"הוא היה בעיננו אגדה מהלכת".

"ולא היה אף פעם כזה ראש ממשלה נחוש בעמידתו על ארץ ישראל"

גאולה כהן

שירתה תחת פיקודו בלח"י

ח"כ לשעבר גאולה כהן, מספרת על מפקדה הנערץ, יצחק שמיר.

"בפעם הראשונה פגשתי אותו, כשהוא היה המפקד של מחתרת לוחמי חרות ישראל, הכינוי שלו היה מיכאל. הוא בחן אותי אם אני מתאימה להיות קריינית של הלח"י. הייתה ללח"י אז תחנה שיאיר שטרן היה משדר ממנה, אחרי רצח יאיר ב-1942 התחנה נפלה. זה היה מאוד חיוני להפעיל תחנת שידור למחתרת, כי זו הייתה הדרך היחידה להגיע לנוער ולעם. הלח"י השיג מכשיר חדש ובנה תחנה חדשה. הם חיפשו שדרנית, ויצחק שמיר בא לבחון אותי. הקול שלי אז היה יותר טוב מהיום, את השידור הראשון עשיתי איתו ואחר כך לבד".

גאולה כהן מספרת, שכבר אז המפקד יצחק שמיר, היה נחשב לאגדה. "הוא היה בעיננו אגדה מהלכת, הכינוי שלו היה 'מיכאל' וסיפורי הגבורה שלו היו ידועים לכולנו. ראיתי לפניי, איש קצר קומה עם גבינים עבותים, ועפעפיים שממש כיסו אותו. הייתה לי תחושה שאני פוגשת סלע, אולי לא גבוה, אבל גוש אחד מוצק בלי בקיעים וצמוד לאדמה".

אצל שמיר המנהיג, אף פעם לא היה שימוש במילה אולי. "גם אחרי שפגשתי אותו כחברת ליכוד והוא היה ראש ממשלה, הוא היה מוצק. כל האולי והאילו, נשברו אל מול העוצמה האישית שעמדתי לפניה, אצלו זה היה או הן, או לאו".

גאלה כהן מספרת, ששמיר היה היחיד, שהתנגד לקמפ דיויד. "המדיניות שלו הייתה אידיאולוגית ולא מדינית, היא הייתה כן לארץ ישראל, ולא לכל פשרה. עבדתי עם כמה ראשי ממשלות, ולא היה אף פעם כזה ראש ממשלה נחוש בעמידתו על ארץ ישראל. אצלו זה היה נטו אידיאולוגי. הוא לא חשב מה יהיו ההשלכות המדיניות. בקמפ דיויד הוא היה נגד וכיו"ר הכנסת, הוא היה צריך אומץ לב בלתי רגיל, כדי להימנע בהצבעה".

"בגין שאל אותי פעם, איך את נלחמת בכנסת במי שהיה מפקדך? אמרתי לו, שדווקא בגלל שהוא היה המפקד שלי, אני יודעת שהיה לו חשוב, שהאנשים שלו ינהגו לפי צו מצפונם, ולא בגלל יחסם לאיש כזה או אחר".

שיחה בין ראש הממשלה יצחק שמיר לח"כ גאולה כהן לאחר טקס הפתיחה של חגיגות 40 שנה לעצמאות ישראל, בבית הנשיא בירושלים. 1987 (איילון מגי, לע"מ)

שיחה בין ראש הממשלה יצחק שמיר לח"כ גאולה כהן לאחר טקס הפתיחה של חגיגות 40 שנה לעצמאות ישראל, בבית הנשיא בירושלים.
1987
(איילון מגי, לע"מ)

בני טוקר, 05/07/12
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/240654

 

האתר הוקם ומופעל בשיתוף המועצה הציבורית להנצחת ראשי ממשלה ונשיאים במשרד ראש הממשלה

Log in with your credentials

Forgot your details?